⭐ COUPON: SALE2020 ⭐ 20% OFF ON ALL WORKBOOKS*3 DAYS FREE SHIPPING ⭐ FREE RETURNS ⭐

Fail to load the data
0

Intro to Unit Rates


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Overview

Understanding Unit Rates

A rate is a specific type of ratio that compares quantities with different units.
Examples would be cost per item or distance per time. Consider the problem below.

Sarah can ride her bike 30 miles in 2 hours. If she rides at a consistent rate, how
many miles can she ride her bike in 1 hour?

Step 1: Determine the two different units

The two different units are miles and hours.

Step 2: Determine the ratio

The ratio is   

Step 3: Find the unit rate

A unit rate compares two quantities where one of the terms has a quantity of 1.

To find the unit rate, we need to rewrite the ratio as a division problem. We know
that for every 30 miles she rides, Sarah bikes for 2 hours.

This can be written as: 

Now, we need to simplify the ratio to determine how far she can ride in one hour.

 

So, she can ride her bike 15 miles in one hour.

But what if we needed to know how far she could ride in 6 hours?

Now that we know how far she can ride in 1 hour, we simply need to multiply that
number to determine how far she can ride her bike in 6 hours.

So, she can ride her bike 90 miles in 6 hours.✓

 

See Related Worksheets:
6th grade
Alien Invasion or Unit Rates?
Worksheets
 (0)
Aliens might invade if students don't get these problems solved quickly and correctly! But they will have no t...
6th grade
Over the Moon For Unit Rates
Worksheets
 (0)
Get ready to go to Outer space with these word problems using unit rates! Students will practice what they kno...
6th grade
Aliens and Ratio Tables
Worksheets
 (0)
The aliens are coming and will only be appeased when students fill in these ratio tables! 6th graders will go ...
6th grade
Ratio Tables Aren't Extinct!
Worksheets
 (0)
Ratio tables, unlike the dinosaurs on this worksheet, aren't extinct. They can be used every day to solve rati...
Relevant Topics:

Try ArgoPrep for FREE

Learn more Try ArgoPrep for FREE

Share good content with friends and get 15% discount for 12-month subscription

Share in facebook Share in twitter

Sofia’s car travels 700 miles per 50 gallons of gas. Write a statement to
describe the miles per gallon unit rate.

A plane flew 874 miles in 2 hours. Write a statement to describe the miles per hour unit rate.

Lars can swim 100 meters in 10 minutes.
Write a statement to describe the unit rate.

Olivia can see 45 patients in 5 days. Write a statement to describe the unit rate.

The recipe calls for 8 cups of sugar for every 4 cups of butter. Write a statement to describe the unit rate.

See Related Worksheets:
6th grade
Alien Invasion or Unit Rates?
Worksheets
 (0)
Aliens might invade if students don't get these problems solved quickly and correctly! But they will have no t...
6th grade
Over the Moon For Unit Rates
Worksheets
 (0)
Get ready to go to Outer space with these word problems using unit rates! Students will practice what they kno...
6th grade
Aliens and Ratio Tables
Worksheets
 (0)
The aliens are coming and will only be appeased when students fill in these ratio tables! 6th graders will go ...
6th grade
Ratio Tables Aren't Extinct!
Worksheets
 (0)
Ratio tables, unlike the dinosaurs on this worksheet, aren't extinct. They can be used every day to solve rati...
Relevant Topics:

Try ArgoPrep for FREE

Learn more Try ArgoPrep for FREE

Share good content with friends and get 15% discount for 12-month subscription

Share in facebook Share in twitter
Click on the quizzes below to test your knowledge.
Remember: Practice Makes Progress